Наталія Могилевська, Тоня Матвієнко, Тayanna, Jerry Heil та інші зірки зберуть кошти на відновлення будинку ЛеонтовичаОпубликовано On


23 січня у Freedom Hall артисти та музиканти заспівають на благодійному концерті, щоб зібрати кошти на відновлення занедбаного будинку родини композитора Миколи Леонтовича.

Наталія Могилевська, Тayanna, Тоня Матвієнко, Jerry Heil, Viktoria Vasalati, Анна Буткевич, Девід Аксельрод, Гайтана запрошують всіх на благодійний концерт заради збереження памяті про творця “Щедрика” – Миколи Дмитровича Леонтовича! За сто років ця пісня об’єднала мильярди людей всіх континентів світу, в ній є сам дух Різдва і дух Свята!

Редакція Prime Time зібрала 7 цікавих фактів про великого українського композитора:

 1. Любов до музики від народження!
  Мати композитора Марія Йосипівна була людиною “рідкої духовної та фізичної краси”, гарно співала, а батько Дмитро Феофанович добре грав на цитрі, балалайці, гітарі, скрипці. Інші члени сім’ї Леонтовичів теж були тісно пов’язані з музикою. Від родини композитор перейняв любов до музики.
 2. Творив власні обробки народних пісень!
  Після того, як Леонтович побував на Хортиці, він надихнувся на власну обробку козацьких пісень. Микола Дмитрович керував учнівськими колективами, з якими творив авторське аранжування народних композицій. Опублікував він понад 200 таких творів!
 3. Міг стати священиком, але відмовився від духовного сану!
  Леонтович за сімейною традицією повинен був стати священиком – так бажали його батьки. Він закінчив Шаргородське початкове духовне училище, а згодом – духовну семінарію у Кам’янець-Подільську. Після закінчення семінарії 1899 р. Леонтович відмовився від духовного сану й кілька років працював викладачем у різних галузях науки. Але, як і раніше, музика залишалася для нього на першому місці. Леонтович часто організовував разом зі своїми учнями літературно-музичні вечори.
 4. “Щедрик” приніс світове визнання
  Найяскравіший твір Леонтовича – “Щедрик”. Вперше українська публіка почула цю композицію у 1916 році у виконанні хору київського Університету. Це була вже четверта редакція “Щедрика” Леонтовича. 5 жовтня 1921 року “Щедрик” був презентований на концерті в Карнегі Холі в Нью-Йорку. А в 1936 році Пітер Вільховський, який працював на радіо NBC, записав англійську версію слів до “Щедрика” — “Carol of the Bells”. Під цією назвою мелодія українського “Щедрика” стала всесвітньо відомою.
 5. Тривалий час подробиці трагічної смерті композитора трималися у таємниці
  Упродовж 80 років загибелі Миколи Леонтовича було присвячено багато публікацій і лише наприкінці 20 століття вдалося розгадати причину його смерті.
  “В ніч на 23 січня 1921 р. композитор перебував у свого батька у селі Марківка Гайсинського повіту, де був убитий агентом ВНК (Всеросійська надзвичайна комісія з боротьби з контрреволюцією і саботажем при РНК РРФСР – Ред.) Афанасієм Грищенком, який напросився в хату переночувати, назвавшись чекістом, що проводить боротьбу з бандитизмом. Вранці невідомий пограбував будинок і застрелив Миколу Леонтовича”, – зазначається у рапорті по справі вбивства композитора. Це було зумисне вбивство талановитого українського композитора органами ВНК.
 6. Друзі започаткували комітет Леонтовича на дев’ятий день пам’яті
  На дев’ятий день пам’яті Миколи Леонтовича друзі започаткували комітет Леонтовича, що через рік став Товариством. Вже 1977 року Київським театром опери та балету було поставлено оперу Миколи Леонтовича за казкою Бориса Грінченка. Її дописав і відредагував Мирослав Скорик, назвавши твір “Русалчині луки”. А ще через 20 років було відкрито музей Леонтовича.
 7. У творчому доробку композитора понад 150 музикальних творів!
  У творчому доробку композитора понад 150 музикальних творів. Серед них такі відомі, як “Щедрик”, “Дударик”, “Пряля”, “Козака несуть”. Але композиція “Щедрик” або “Carol of the Bells” стала справжнім гімном Різдва на всіх континентах. Саме ця пісня об’єднує мільярди людей у святкові дні!

АФИШАСULTURE

Добавить комментарий