Ірина Миколаєць

акушер-гінеколог, репродуктолог,
гінеколог-ендокринолог, УЗД-фахівець медичного центру “Мати та дитина”

Запорука успіху Ірини Миколаєць – це постійне навчання та любов до професії. Упродовж десяти років діяльності лікар – репродуктолог допомогла завагітніти сотням родин в Україні. На сьогодні Ірина є провідним лікарем в одному з найкращих медичних центрів України – “Мати та дитина”. Окрім роботи в клініці, Ірина займається науковою роботою та здобуває науковий ступіть. Жінку дійсно турбує стан медицини в Україні, а також недбале ставлення українців до свого здоров’я, саме це вона прагне змінити на краще.

– Ірино, у Вас багато спеціалізацій, скажіть, у чому полягає специфіка кожної з них?

– Так, наразі в мене декілька спеціалізацій: акушер-гінеколог, геніколог-ендокринолог, УЗД-фахівець.  Але це не все, чим я займаюсь, і далеко не все, що я хочу ще дослідити та вивчити. Перш за все моя професія – це лікар-гінеколог. Ще коли я була студенткою, мене цікавило акушерство й народження дітей. Але так склалося, що ближчою стала саме репродуктологія – процес планування, зачаття та вагітності. 

Справа в тому, що на сьогоднішній день кожна третя пара в Україні не може мати дітей. Фактично – це безпліддя, яке діагностують лише у випадку, коли подружня пара впродовж року не може завагітніти. Безпліддя поділяють на два види: первинне (коли жінка ще ніколи не вагітніла) і вторинне (виявляють тоді, коли в пари вже є діти). Інколи виявити причину безпліддя можна, інколи, на жаль, ні. Але в жодному разі це не вирок! Зазвичай вирішити проблему можна за допомогою процедури ЕКЗ (екстракорпоральне запліднення). 

 

– Ви є провідним лікарем, який спеціалізується на проведенні саме процедури ЕКЗ. Наскільки ця процедура доступна? 

– Програма ЕКЗ – це дійсно реальний шанс мати дитину природнім шляхом. Ця процедура є досить доступною для українців, тому що в державних закладах є навіть безкоштовні програми.

У приватних клініках ця процедура платна, але вагому роль у формуванні ціни відіграє фактор вартості медикаментів. Варто зазначити, що з однієї процедури пара можне отримати кілька ембріонів, які заморожуються, і їх можна переносити жінці через кілька років. Узагалі багато пар після першої процедури ЕКЗ, коли сформовано декілька здорових ембріонів, народжують дитину, а потім, через два чи три роки, приходять за другою своєю дитинкою. 

В ЕКЗ можна навіть запланувати стать дитини. Для цього проводиться генетична діагностика ембріона до перенесення. 

 

– Який ККД від проведення процедури в приватній клініці і державній?

– Я гадаю, що мало хто здивується, якщо почує, що в державних клініках використовуються не завжди сучасні та ефективні медикаменти. Крім того, якщо люди обирають безкоштовні програми, вони тривалий час знаходяться в черзі. Тож після проведення процедури в звичайних лікарнях гарантія досить низька.

Приватна клініка – це гарантія, яка документально підтверджена на папері. 

Відсоток вагітності після ЕКЗ, якщо спеціаліст все зробив правильно – 90%.

 

– Ви є провідним спеціалістом у приватній клініці “Мати та дитина”. Чому вирішили працювати в приватному сегменті медицини?

– По-перше, приватні клініки забезпечують лікарів якісним обладнанням, ліками та матеріально-технічною базою для повноцінної роботи та розкриття потенціалу. По-друге, приватні клініки висувають більше вимог до лікарів, а саме тому це змушує постійно бути в тонусі, працювати над своїм фахом. Я маю на увазі той фактор, коли окрім того, що лікар професіонал, йому необхідно бути комунікабельним, лояльним, вміти знайти підхід до пацієнта. Коли пацієнт платить гроші, він більш вимогливий за багатьма критеріями, йому необхідні гарантії та сервіс. 

У клініці “Мати та дитина” я працюю майже три роки, і хотілося б сказати, що це одна з найкращих провідних клінік в Україні, яка виконує більше циклів ЕКЗ з більшим відсотком вагітностей.

До цього моменту я працювала сім років в іншій клініці, також у приватній, але в певний момент усвідомила, що мені, як професіоналу більше немає куди рости. Я була провідним фахівцем і хотіла розвиватися. Тож вирішила змінити місце роботи. Період зміни клінік для мене був доволі важким, тому що я не люблю щось кардинально змінювати в житті.

 

– Тож, у Вас 10 років стажу. За цей час чи були якісь труднощі в професійному плані?

– Одним із найважчих періодів мого кар’єрного шляху став початок! Труднощі були пов’язані з тим, що я дуже молодо виглядала. Пацієнти, коли приходили на прийом до мене, не розуміли, що перед ними лікар, а сприймали мене як молодшого асистента або інтерна. У мене постійно перепитували, чи точно я лікар (усміхається). 

Але тоді я реагувала на це не так легко, а почала працювати над своїм зовнішнім виглядом: одягала окуляри, думала навіть про зміну кольору волосся: з блондинки перетворитися на брюнетку. Але зупинила себе, оскільки була абсолютно впевнена у своїх професійних здібностях. Тож вирішила доводити свій професіоналізм пацієнтам не словом чи виглядом, а справами!

– Які пацієнти запам’яталися Вам за цей період?

– Насправді доволі часто мої пацієнти стають мені близькими друзями. З деякими ми почали дружити сім’ями. Є пацієнти, які залишилися зі мною із самого початку мого кар’єрного шляху. Я завжди дбаю про те, щоб пацієнти почували себе комфортно. У міру того, що спеціальність досить специфічна, потрібно завоювати довіру. Методів є дуже багато, усі вони формуються з набуттям досвіду як лікарського, так і життєвого.

 

– Ви практикуючий лікар-хірург. Чи бувають складні випадки, з якими зіштовхуєтесь?

– У гінекології дуже багато планових операцій. Оскільки я працюю в приватній клініці, важких випадків не буває тому, що все виявляють ще під час обстежень. Узагалі я хотіла б звернути увагу всіх людей на той факт, що коли пацієнти просто планово роблять обстеження, піклуються про своє здоров’я й здоров’я своїх дітей, то можна з легкістю запобігти важким хворобам. 

У минулому році я отримала спеціалізацію – лікар-онкогінеколог. І як спеціаліст із цього питання, скажу, що ракове захворювання ніколи не наступає відразу. Бувають передракові стани – це той стан, коли є ризик і ймовірність, але цей ризик можна прибрати. Наприклад, перед тим, як діагностують рак шийки матки, до нього призводить спочатку дисплазія (буває легка, середня й важка). Та все ж на кожному етапі можна запобігти ракове захворювання. Якщо ми хоча б один раз на рік будемо проходити огляд та обстеження, то це буде найкраща профілактика онкозахворювань у тому числі.

– Із чим пов’язані захворювання на рак?

– До сьогодні жоден спеціаліст вам не скаже, що конкретно треба робити, щоб запобігти раковим захворюванням. Узагалі безліч факторів відіграє роль, навіть вік – не показник. Середній вік у жінок на захворювання раку шийки матки  сьогодні вважається 30 років! Це досить молодий вік. З чим це пов’язано? Це може бути пов’язано з початком раннього статевого життя, вірусом папіломи, з численними партнерами, з екологією, з продуктами, які ми вживаємо в їжу… Багато факторів. Навіть генетична схильність. 

 

– Яке місце у Вашому житті займає навчання?

– Я належу до тієї категорії людей, які навчаються все життя. Починаючи з того моменту, як тільки закінчила інтернатуру, я одразу вирушила на курси та отримала спеціалізацію лікаря ультразвукової діагностики (УЗД). Далі були курси з ендокринної гінекології, з репродуктивної гінекології, лаппароскопіі. І це далеко не все!

Наразі я працюю над науковою роботою. У моїх планах – захист дисертації. Тема роботи пов’язана з охороною здоров’я: «Механізми державного регулювання надання медичних послуг населенню в Україні». Цікава тема, яка стосується сьогоднішньої медичної  реформи. 

 

– Що Вам хотілося б змінити в медичній сфері?

 

– Я вважаю, що в Україні непогана медицина. Наші лікарі користуються попитом за кордоном, а це значить, що база знань якісна. Але найбільший мінус роботи в Україні – маленька зарплата.

Звісно, хочеться змінити ставлення людей до свого здоров’я. Потрібно виховувати почуття відповідальності за своє здоров’я, тому що багато українців чекають до останнього. Але, як я вже зазначала, краще хворобу виявити й вилікувати, ніж розбиратись із наслідками. 

 

– Що для Вас означає бути успішним фахівцем?

 

– Для мене успіх – це довіра пацієнтів! Коли мої пацієнти рекомендують своїм друзям звернутися до мене, це означає, що в них немає жодних сумнівів у здібностях лікаря, а потім уже нові пацієнти покладаються на мене повністю – це відчуття успіху. 

 

– Щоб Ви порекомендували б молодим фахівцям для того, щоб побудувати свою кар’єру?

 

Потрібно любити свою роботу! Потрібно бути освіченим! Ніколи не зупинятися, натомість постійно навчатися, знаходити собі гідних учителів.

 

 

– Чи є у Вашому житті вчителі, яким Ви вдячні?

 

– Звісно, таких учителів та викладачів багато. Кожен із них ділиться безцінним досвідом та знаннями. Але я завжди згадую свого вчителя Вадима Васильовича Семенова,  він, на жаль, уже не з нами, але свого часу саме він навчив мене головної якості будь-якого фахівця – комунікації та правильному підходу до пацієнта. Усе інше – це теорія, яку необхідно вивчати, власна практика, досвід та спостереження.

На сьогоднішній день моїм вчителем та наставником є Данкович Наталія Олександрівна, доктор медичних наук, професор, видатний лікар.