Сергій Фоменко

Сергiй Фоменко

Засновник та лiдер легендарного гурту «МАНДРИ»

Сергія Фоменка всі знають як Фому, лідера гурту «Мандри». Пісні
в стилі фолк-рок відомі не одному поколінню українців. Виступи
на міжнародних фестивалях, тури по всьому світі — це все творчій
шлях гурту, який об’єднував українців в Америці, Канаді, Європі. В
ексклюзивному інтерв’ю для “Prime Time magazine” Фома розповів про
найближчі концерти в Україні, про нові альбоми та екологічний проект
щодо порятунку нашої величної річки Дніпро!

Я вважаю, що особиста перемога
є в тому, що я продовжую жити
життям, яке мені подобається, і
працювати в тому ж напрямку,
який я обрав!

Сьогодні Ви даєте багато концертів як закритого, так і відкритого типу, проте у Києві афіш немає?
Так, в столиці поки немає афіш! Справа в тому, що неможливо одночасно займатися всіма справами. Останні роки ми записували нові пісні в студії. Потім почався Майдан і війна, тому довелось змінити вектор діяльності. Час від часу просто
накопичували матеріал. В планах зробити велике турне і новий кліп, над монтажем якого я зараз працюю.

Що Ви вважаєте особистою перемогою в житті?
Я вважаю, що особиста перемога є в тому, що я продовжую жити життям, яке мені подобається, і працювати в тому ж напрямку, який я обрав! Звісно, що це вдається далеко не кожній людині, і я вдячний обставинам, Богові й людям, що
можу жити саме так – виконувати ту роботу, яка приносить задоволення мені та радує інших.

Чим живете, окрім творчості?
Мені хочеться втілювати багато проектів. Вони стосуються різних сфер: культури, історії, екологічних питань, благодійності. Подорожуючи по всьому світі, я спостерігаю, як все відбувається в інших країнах. Там, де люди також реалізову ють свої ідеї в цих напрямках. Насправді, ми живемо в досить складний час для людства, можливо, не всі це усвідомлюють. І те, що зараз погода в Україні з перепадами температури, як в Нью-Йорку — вже говорить про наслідки глобального потепління. І це не та річ, яка когось торкнеться, а когось ні. Це природа, з якою не можна жартувати!

Що ви пропонуєте?
Наприклад, мене дуже цікавить наша річка Дніпро, яка вза галі максимально занедбана, на яку плюють, і нікому не цікаво, що з нею відбувається. На сьогоднішній день є кілька великих міст, які стоять на Дніпрі, які живляться з Дніпра, і, нажаль, заливають його брудом. А єдиний ресурс, найважливіший для людства — це вода. І зараз саме той час, коли нам необхідно дуже уважно передивитись наше ставлення до водних ресурсів. Враховуючи глобальне потепління й можливі катаклізми, що можуть виникати в наш час, нам треба зрозуміти, що прісна вода важливіша за нафту й газ. У мене розроблений екологічний проект. Він стосується саме історії Дніпра в загальній історії України та його екології. Перш за все проект інформаційний та дослідницький, який умовно називається «Мандри по Дніпру». Над проектом ми з моєю дружиною і друзями працювали у 2011 – 2012 роках, але через відомі причини її не вдалося реалізувати.

Щодо культурних напрямків, які є ідеї?
Протягом останніх трьох років я працював за кордоном. Став куратором та промоутером двох великих проектів – виставки
«Майдан Україна. Шлях до свободи» & «Війна за незалежність» та фільму «Доброволці Божої Чоти в Північній Америці. Виставка з великим успіхом пройшла в Берліні, в Лондоні, Нью-Йорку, Лос-Анжелесі, Вашингтоні (у Когресі Сплучених Штатів) та двох провідних університетах США – Йельському університеті та Університеті Джорджа Вашингтона. Великою удачею, вважаю, було провести дану виставку в Йельському університеті. Взагалі це була перша виставка про Україну в історії цього легендарного, найпрестижнішого у світі університета. Другим великим і важливим проектом, над яким я працював у якості промоутера – це тур українського фільму «Доброольці Божої Чоти» режисерів Леоніда Кантера та Івана Яснія Північною Америкою. Фільм побачили в 14-ти найбільших містах Америки та 10-ти найбільших містах Канади. Жоден український фільм в новітній історії не мав так багато повних залів і такого потужного прокату в США та Канаді. Це все була важка, кропітка та серйозна робота, якою я пишаюсь. Але наразі вважаю, що необхідно зробити паузу і активно працюю над новим музичним альбомом Фоми та гурту «Мандри». Деякі люди вважають, що проект вже не існує, бо нас немає в інформаційному просторі. Але це не так!

Сьогодні які Ви бачите результати цього трирічного туру?
По-перше, велика кількість людей за кордоном дізнались про історичні події України. Це дуже важливо! Про виставку писали і розповідали «DW» в Німеччині, «BBC» в Лондоні, «Atr in America», «Forbes», «The New York Weekly» в США. Приходило також багато людей, які, на жаль, не знали, не бачили про Україну нічого, окрім коротких новин. По-друге, це важливо було для великої кількості української діаспори, що відвідували виставки. Нашій українській діаспорі слід подякувати, бо вона бере активну участь у допомозі Україні. Якби не ця допомога, то хто знає, чи встояв би Майдан. Усе це диво було в тому, що українці в усьому світі об’єдналися. Це наша історія, на яку я поставив акцент! Нас часто роз’єднують, інколи ми самі піддаємось на маніпуляції, а тут весь народ і ціла Україна стає на інший шлях — конструктивний, прогресивний, будівничий! Я вважаю, що ми тільки зараз починаємо щось будувати таке, як нам потрібно, через дуже тяжкі випробування.

Новий альбом, нові пісні, нові кліпи, які будете презентувати, чи будуть вони відрізнятися за стилем?
Буде два альбоми і кліпи з різними сюжетами та цільовою аудиторією. Першим буде видано ретроспективний альбом, який буде називатись «Час летить», до нього ввійдуть 10-12 пісень записані протягом 2013-2017 років. Це прощальний альбом того часу, який минув, за саундом, за концепцією і за складом музикантів. Наступний альбом — це зовсім інший вимір. В ньому буде більше електронного звучання плюс мікс живих інструментів, а ще буде інший склад музикантів, тому що з цього року концепція «Мандрів» змінилася.

Виходить, що для Вас це необхідність по-новому подавати творчість, а не бажання?
І те й інше. По великому рахунку в мене немає такого, що мені щось необхідно робити через зовнішні обставини. Мені хочеться це робити! Я все це починав, тому що люблю творчість. Творчий процес — це коли ти приносиш радість собі, а вже згодом ділишся цим з людьми. Зараз дуже стрімко змінюється час, і все, що не змінюється, вмирає.

Ви є кумиром для багатьох. А у Вас є кумири?
Таких людей є дуже багато. Якщо говорити про духовних авторитетів, то для мене величезну роль відіграє Любомир Гузар. Він був і є для мене пастором, святою людиною, яка показує шлях і дає рецепт, як себе треба поводити, щоб залишатися людиною. Щодо творчих особистостей, то я надихаюся багатьма людьми.

Що Вам хочеться сьогодні сказати, прокричати, укласти в голову кожній людині?
Якщо ми будемо байдужі, ліниві, злі, то в нас нічого не вийде! Якщо ми не навчимося любити один одного, якщо ми не
навчимося любити й цінувати те, що в нас є, своє – то буде нам не дуже добре, як не є добре зараз. Нам треба навчитися
бути далекоглядними і брати відповідальність на себе!

(PT#3 від 11.09.2017р.)